İletişim Bilgileri
image
image

HACAMAT TEDAVİSİ

image
image

HACAMAT TEDAVİSİ

HACAMAT TEDAVİSİ

HACAMAT MÖ Kİ YIILARDA KULLANILMAYA BAŞLAMIŞ ÇOK ÖNEMLİ BİR TEDAVİDİR. İSLAMİYETTE HACAMATA AYRI BİR ÖNEM VERİLMİŞ VE PEYGAMBERİMİZ KENDİSİ DE SIK SIK YAPTIRARAK ÜMMETİNE SÜNNET OLARAK YAPTIRMALARINI BUYURMUŞTUR. ANCAK HACAMAT BİLİMSEL TEMELLERİ OLAN SON DERECE ÖNEMLİ BİR  REGÜLASYON VE DETOKS TEDAVİ YÖNTEMİDİR.

HACAMAT TEDAVİSİNİN ENÇOK YARALI OLDUĞU BAZI DURUMLAR:
1.HACAMAT YAPTIRMAK İÇİN HASTA OLMAK GEREKMEZ.
2. YORGUNLUK HALSİZLİK GİBİ VÜCUTTA AŞIRI TOKSİN BİRİKTİĞİ DURUMLARDA.
3.ZEHİRLENMELERDE.
4.VÜCUDUN SAVUNMA SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEDE.
5.ALLERJİK HASTALIKLARDA.
6.ROMATİZMAL HASTALIKLARDA.
7. AĞRILARDA
8. BEL FITIĞI VEYA DİĞER FITIKLARDA
9. VERTİGO GİBİ SİNİR SİSTEMİ HASTALIKLARINDA.
10. BURADA BELİRTİLMEYEN BİR ŞİKAYETİNİZ VEYA BAŞKA BİR PROBLEMİNİZ VARSA BİLGİ ALMAK İÇİN MÜRACAT EDEBİLİRSİNİZ.


HACAMAT TEDAVİSİ


En eski tedavi tedavi yöntemlerinden biridir. Konunun başında hemen belirtmeliyim ki; hacamat tedavisi bilinenlerin ötesinde çok önemli ve efektif bir tedavidir. Bunun ne demek olduğunu aşağıda yazacağım satırlarda daha iyi anlayacaksınız. Hatta hacamat uygulaması yaptırısanız bu konuda derin bir güven sahibi olursunuz.

Hacamat tedavisinin M.Ö yıllarda başladığını gösteren yapıtlar mevcuttur. İbni-sina başda olmak üzere Osmanlı İmparatorluğu döneminde pek çok hekimin de hacamat konusunda uygulamaları ve yazdıkları kitablar mevcuttur. Son yıllarda özellikle yabancı üniversitelerde hacamat tedavisinin etkinliğini gösteren çok sayıda çok değerli çalışmalar mevcuttur. Sağlık Bakanlığımız geleneksel Tıp tedavi yöntemlerinde yaptığı çalışmalar mevcuttur. Hacamatın İslamiyet açısından da ayrı bir önemi ve ritüeli vardır. Hacamat tedavisinin gelişmesinde islamiyetin önemli katkıları olmuştur. Peygamber efendimiz her yıl 3-4 defa hacamat yaptırarak ümmetine de hacamat tedavisini yaptırmalarını tavsiye etmiştir. Hacamat tedavisi ile çok sayıda sünnet vardır. Bu nedenle bazı kesimler hacamat tedavisini islamik bir ritüel gibi algılamaktadır.


DİKKAT HER TÜRLÜ PROBLEMDE VÜCUDUN AYNI NOKTALARINA HACAMAT YAPMAK BÜYÜK YANLIŞTIR. HACAMATIN AMACI VÜCUTUN BAZI BÖLGELERİNDEN  KAN ALIP ATMAK DEĞİLDİR. HEDEFLENEN ORGAN VE RAHATSIZLIK İLE  İLGİLİ  CİLT BÖLGESİ ÜZERİNDEN HEDEFLENEN ORGANI UYARMAKTIR.


HACAMAT NEDİR

Hacamat tedavisi hastanın rahatsızlığına ve  amaclanan  duruma  göre vücudun özel noktalarına yapılan bir uygulamadır. Bu noktalara vakum uygulayarak (kuru kupa tedavisi) yapıldığı gibi vakum oluşturulan bölgeye yüzel kesi yapılarak bir miktar kan alma (ıslak kupa veya hacamat) şeklinde uygulanan bir tedavi şeklidir. Hacamat normal kişilere vücut direncini ve enerjisini arttırmak için yılda 2-4 defa normal taramalar şeklinde yapılabilir. Ayrıca akla gelebilecek pek çok hastalıkta vücuttaki özel noktalara hastalıklara göre hacamat tedavileri yapılabilir. 2-60 yaş arasında bazı özel durumlar hariç herkese yapılabilir. Eğer kişinin yaşam enerjisi yeterli ise 70-80 yaşlarındaki kişilere de yapılabildiği gibi, hangi yaşda olursa olsun yaşam enerjisi çok düşük ise yapılmaz.


Vüvudun herhangi bir noktasına hacamat yapılırsa nolur; O bölgeden bir miktar toksin vücut dışına kanla çıkartılır. Hacamat için seçilen bölge vücutta hangi organ veya sistemle ilgili ise oradaki arazları düzetmek için beyine uyarı gider. O bölgeye atılan çizikler ve oluşturulan travma vücut kendini iyileştirene kadar sürekli beyni (otonom sinir sistemini ) uyarır. Yani hacamat tedavisi vücudun değişik bölgelerinden bir miktar kirli kan (!) alıp atmak değildir. Bundan çok öte etkileri olan kıymetli bir tedividir. Ayrıca çok fazla kan almakla da bir ilişkisi yoktur. Hatta gereğinde fazla kan almak veya gereğinde fazla noktalara da hacamat yapmak zararlıdır.


HACAMAT HANGİ GÜN VEYA TARİHLERDE YAPILIR


Uygun gün ve tarih belirlemede (Hacamatın çok faydalı olacağı tarihler) islami yaklaşım en doğru ve ilmi yolu göstermektedir. İslamiyete göre Hicri takvimin 17, 19, ve 21. günlerin en faydalı tarihler. Gün olarak Çarşamba, Cuma ve cumartesi dışıındaki günler tercih edilmelidir. İbni-sina da hicri takvime göre  ayın 10. dan önce ve 25. den sonraki günlerde yapılmamasını önermektedir. Bu öneriler doğrudur. Çünkü Hicri takvimin 14. Günü dolunaydır. Dolunayda ayın çekim gücü artar. Med-cezir olayı yaşanır okyanuslarda daha belirgin olmak üzere deniz suyu yükselir. Asıl olan şudur: Denizledeki ve topraktaki tüm mikroorganizmalar yüzeye doğru çıkar-yani yerinde hareket eder. Aynı şeyler mikro evren olan insan organizmasında da olur. Vücuttaki toksinlerde dolunaydan sonra bulundukları derinliklerden ayrılır, vücut yüzeyine doğru hareket ederler. Bu durum dolunaydan sonra yeni aya kadar

azalarak devam eder. Dolunaydan sonra kesilen ağaçlar kolay kolay çürümez.


HACAMAT YAPTIRMAK SAĞLIKLI VE GENÇ KALMAK İÇİN, DETOKS VE HATALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN ELZEM BİR  TEDAVİDİR.
ullanılmıştır. -->